Bitcoin, gündemden hiç düşmeyen bir konu halindeyken, gelin habere başlamadan önce bitcoin nedir bu soruya açıklık getirelim. Bitcoin her hangi bir kurumla bağlantısı olmayan şifreli sanal para birimidir. Sanal para mı olur demeyin, bitcoinin değeri şuanda kullandığımız para birimlerinden daha değerli durumdalar. Şuan ki verilere göre 1 bitcoint 9.980 TL değerinde.

   Bitcoin para birimi sanal olduğu için bunların üretiminde de yüksek donanımlı sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Bitcoin paranın üretimi için karmaşık algoritmalara sahip şifreleri çözmek gerekiyor. Bu şifreleri çözmek işlemi için ise sağlam bir ekran kartınızın olması gerekiyor. Bu ekran kartı bir tane değil birden fazla olması gerekiyor. Tek bir ekran kartıyla bu şifreli algoritmaları çözmek oldukça zor. Ekran kartları arasında en çok tercih edilen firma ise AMD oluyor. Polaris mimarisi ile şifre çözümlerinde oldukça iyi iş çıkarıyorlar. AMD ekran kartlarına olan ilgiden dolayı piyasada Rx 400 ve Rx 500 gibi ekranın stokları tükenmiş durumda. Nvida ekran kartları ile de bu şifreleri çözebiliyorsunuz fakat sanal madencilerin tercihi AMD tarafından oluyor.

 

   AMD  ve Nvidia’nin ürettiği ekran kartları genel olarak oyunculara hitap ettiği için kartların çalışmalarında sorunlar baş göstermeye başlıyor. Sanal madencilik için birden fazla ekran kartının serin bir ortamda tam performansta çalışmaları gerekiyor. Oyuncular için yapılan kartlar tam performansta sürekli kullanım için üretilmediğinden bir süre sonra kartlar kullanılmaz hale geliyor. Firmalar bunun önüne geçebilmek için garanti süreleri kısa yeni tam performansta çalışabilen ekran kartları üretmeye karar verdiler. Fiyatlarınında diğer ekran kartlarından daha uygun olacağı söyleniyor. Ekran kartları dışında anakart üreticileri de çoklu ekran kartı destekleyen anakart modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Computex 2017 fuarında tanıtılan ASRock H110 Pro BTC+ anakartı sanal madenciler için yeni ekran kartını duyurmuş durumda.

   Sanal paralar sadece Bitcoin ile sınırlandırmak doğru olmaz daha bir çok sanal para piyasada mevcut. Ethereum, Monero gibi sanal paralarda piyasada yavaş yavaş büyümeye devam ediyor fakat piyasaya Bitcoin in yer verdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.